Ahşap

Ahşap Mekanda Yaşamanın Faydaları

Ahşapla çevrili olduğumuzda, strese girme olasılığımız daha düşüktür ve bu yapılan deneylerle kanıtlanmıştır.  British Columbia Üniversitesi ve FPInnovations, Wood and Human Health tarafından hazırlanan bir rapor, ‘bir odadaki görsel ahşap yüzeylerin sempatik sinir sistemi (SNS) aktivasyonunu azalttığını’ ortaya koymaktadır. SNS, insanlarda fizyolojik stres tepkilerinden sorumlu olduğundan önemlidir.

Yapılan deneyde iki grup üniversite öğrencisinden birinden ‘ahşap kaplı odada’ diğerinden ise ‘ahşap bulunmayan odada’ stresli bir matematik testi yapmaları istenmiş ve ahşap odada bulunan öğrencilerin daha az stres aktivasyonu gösterdiği görülmüştür. Keresteye 10 puan!

Raporun yazarlarına göre, “ahşap, daha sağlıklı bir çevre yaratmanın bir yoludur”. Çalışma, stresi azaltmanın yanı sıra, kereste hakkında bizlere şu bilgileri de veriyor:

  • Dikkat ve odaklanmayı geliştirir
  • Yaratıcılığı artırır
  • Ağrı algısını azaltır

Kereste hakkında yazılan bir diğer rapora göre ise ahşabın “kişinin duygusal durumunda ve kendini ifade etme düzeyinde iyileşmelere” sebep olduğu ve bunun yanı sıra “düşük kan basıncı, kalp atış hızı ve stres seviyesi” gibi fizyolojik konuları da faydalı yönde etkilediği görülmüştür. Ahşabın ve genel olarak biyofilik tasarımın stres seviyemizi böyle olumlu yönde etkileyebileceğini kim bilebilirdi?

Öneri İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir