Ahşap

Hayatımızın İçinde Ahşap

ahsap

Hayatımızın büyük bir kısmının geçtiği evlerimizde doğal yapı ürünleri kullanımı, aile ve birey sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle ahşap ürünlerin kullanımı rağbet görür. Bugün, her evde en az birkaç parça ahşap ürün bulunmaktadır.

Hayatımızın içinde ahşap ürünlerin tercih edilmesinin en büyük sebebi sağlıklı olmasıdır. Ahşap tozu çekmez, ortamdaki nemi düzenleyici görevi görür. Ahşap ısının geçişini engelleyen, havayla dolu olan hücreleri sayesinde alternatifi olan malzemelerden çok daha yüksek ısı yalıtımı sağlar. Ahşabın belirgin ısısı ise oldukça yüksektir.

İnşaat malzemesi olarak kullanılan ahşabın ömrü 85 ila 100 yıl arası olarak tahmin edilirken, eski dönemlerden kalan birçok ahşap bina bu sürelerin çok daha fazla üzerine çıkabildiğini göstermektedir. Ahşabın sıklıkla bakım gerektirdiğine dair önyargılar, son kullanma tarihi geçmiş boya maddelerinden kaynaklanmaktadır.

Ahşap estetik açıdan bir malzeme olarak değerlendirildiğinde, son derece dekoratif bir malzemedir. Her ağacın kendine özgü doğal olarak oluşmuş rengi, hare yapısı, dokusu ve hatta kokusu vardır. Bir ağacın yapısı kesim şekline göre değişiklik gösterir. Dizayn edilen yere ve renk tercihine göre birbirinden farklı ahşap ürünleri bulmak mümkündür. Kullanım süresi boyunca daha farklı renklere boyanabilir ya da verniklenebilir, açık veya koyu ton ayarlaması yapılabilir. Tüm bu işlemler ahşap ürünleri kullanıcıya has, bireysel ve özel hale getirir.

Geçmişten Günümüze Ahşap

İnsanoğlu varoluşundan bu yana pek çok yönden evrilerek bugünkü halini almıştır. İnsanların en temel ihtiyacı olan barınma ihtiyacını karşılamak için yaşam alanı oluşturmaya çalışmışlar ve başarmışlar da. Bu yaşam alanını oluştururken de en yoğun şekilde ahşaba başvurmuşlardır. Doğal yollarla elde edilebilen ahşap, çeşitli özellikleri ile insanın hayatında temel ihtiyaçlarını karşılayan en önemli araçlardan biri haline gelmiştir. Üzerinde uyuyabilmek için bir yatak, oturmak için tabure, eşyaları korumak için dolap,  üzerinde yemek yemek için masa üretmeye başlamışlardır.

Elbette ahşabın kullanım alanı mobilyayla sınırlı kalmamış. Evin içinde olan odaları birbirinden ayırt etmek için kullanılan kapılar, içeriye güneş ışığı alması için açılan pencerelerin doğrama kısımları ahşaptan yapılmıştır.  Ahşap hayatımızın büyük her alanında yerini almıştır. Demir kaşıkların üretilmesine kadar soframızda ahşaptan üretilen yemek kaşıkları yer almıştır. Günlük hayatta kullanılan birçok ürün ahşaptandır. Öyle ki günümüzde bungalov olarak yükseliş gösteren evler yine ahşaptan üretilmiştir. Ahşabın yerini, ahşaba benzer özellikleriyle doldurabilecek bir malzeme insanoğlu tarafından henüz keşfedilmemiştir.

Ahşap ile ilgili yapılan sayısız araştırma vardır. Bu araştırmalar ahşap ev kullanan kişilerin; astım, romatizma, böbrek rahatsızlığı, dolaşım bozukluğu gibi hastalıklara daha az yakalandığını göstermektedir. Böylece size sadece dekoratif bir alan kazandırmakla kalmaz; aynı zamanda sağlık açısından da destek olur.
Betonarme yapılarda yaşanan en büyük sorun, enerji problemleridir. Fakat ahşap yapılar, soğuk geçen kış mevsiminde evin iç ısısını korur ve ısı için harcanan giderleri azaltmanızı sağlar.
Özellikle ahşaptan yapılmış evde yaşamak, çoğu insanın hayalleri arasında yer alır. Doğayla iç içe bir yaşam sürmek ve onun sunduğu etkileri yaşamak, insan ruhunu besler ve her zaman olumlu izler bırakır.

Ahşabın hayatımıza etkisi neler?

Her ne kadar bireyler dekorasyon alanında bu malzemeyi tercih etseler ahşabın stresle mücadele ve sağlığı olumlu yönde etkilemesine kadar çok sayıda avantajı bulunur. Eğer bunların bilincindeyseniz ahşap malzemelere hayatınızda daha fazla yer vererek, yaşam standartlarınızı yükseltebilirsiniz.

Ahşap ürünler sayısız kullanım alanına sahiptir. Mobilyalardan dekor eşyalarına kadar kullanım alanı vardır. Güzel bir yapıya sahip olan ahşap her odayla mükemmel bir uyum sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir